شناسه : 11309
سه شنبه, 11/05/1395 - 13:37
نویسنده : ZANJAN
به بهانه برگزاری اختتامیه اولین جشنواره سراسری برترین های مس

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مسجد و جایگاه آن

زمزمه محبت متولیان و مدیران و امنای مساجد ، باید دلهای پاک جوانان را مجذوب و مشتاق کند . حضور جوانان و روحیه های بسیجی باید محیط مسجد را زنده و پرنشاط و آینده پو و لبریز از امید سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات، پدید آوردن پدیده ای به نام مسجد ، نخست در قبا و سپس در مدینه، در شمار زیباترین و پر مغز ترین ابتکارهای اسلام در آغاز تشکیل جامعه اسلامی است.

خانه ی خدا و خانه ی مردم ، خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم ، کانون ذکر و معراج معنوی و عرصه علم وجهاد و تدبیر دنیوی ، جایگاه عبادت و پایگاه سیاست ، دوگانه های به هم پیوسته ای است که تصویر مسجد اسلامی و فاصله ی  آن با عبادتگاه های رایج ادیان دیگر را نمایان می سازد . در مسجد اسلامی ، شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاک و خردمندانه وسالم ، در هم می آمیزد و فرد وجامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می کند  . مسجد ، مظهر آمیختگی دنیا و آخرت و پیوستگی فرد و جامعه در دیدگاه و اندیشه ی مکتب اسلام است .

با این نگاه ، دل های ما برای مسجد می تپد و از شوق و احساس مسئولیت ، لبریز می گردد امروز در میان مساجد ما کم نیستند آنهایی که می توانند نمایی از این تصویر زیبا و شوق انگیز را به نمایش درآورند . حضور نسل جوان پاک نهاد ما و حضور روحانیون و معلمان آگاه و دلسوز ، مسجدهایی را به درستی ، کانون ذکر و عبادت و اندیشه و معرفت ساخته و یادهای عزیز و گرانبها را در دلهای ما برانگیخته است لیکن تا این وظیفه به تمام و کمال گزارده نشود ، هیچیک از ما نباید و نمی توانیم خطری را که از کمبود مسجد یا ضعف و نارسایی مساجد ، جامعه و جوانان و خانواده ها و نسل های آینده را تهدید می کند غافل بمانیم و خود را از برکت عظیمی که مسجد طراز اسلامی به کشور و نظام و مردم هدیه می کند ، محروم سازیم .

نخستین مطلب مهم ، بنای مسجد و حضور روحانی شایسته در آن است هم اکنون با وجود ده ها هزار مسجد در کشور ، جای هزاران مسجد دیگر در روستاها ، شهرها ، شهرک ها و مجتمع های مسکونی خالی است دسترسی آسان به مسجد ، نیاز ضروری مومنان و جوانان و نوجوانان ما است روحانی پرهیز کار ، خردمند ، کارشناس و دلسوز در مسجد ، همچون پزشک و پرستار در بیمارستان ، روح و مایه حیات مسجد است امامان جماعت باید آدم سازی خویش برای طبابت معنوی را وظیفه حتمی خود بدانند و مراکز رسیدگی به امور مساجد و حوزه های علمیه در همه جا آنان را یاری دهند . مساجد باید مدرس تفسیر و حدیث و منبر معارف اجتماعی و سیاسی و کانون موعظه و پرورش اخلاق باشد . زمزمه محبت متولیان و مدیران و امنای مساجد ، باید دلهای پاک جوانان را مجذوب و مشتاق کند . حضور جوانان و روحیه های بسیجی باید محیط مسجد را زنده و پرنشاط و آینده پو و لبریز از امید سازد . میان مسجد ومراکز آموزشی در هر محل ، همکاری و پیوند تعریف شده و شایسته ای برقرار گردد . چه نیکوست که دانش آموزان برجسته و ممتاز در هر محل ، در مسجد در برابر چشم مردم و از سوی امام جماعت ، تشویق شوند . مسجد باید رابطه خود را با جوانانی که ازدواج می کنند ، با کسانی که به موفقیت های علمی و اجتماعی و هنری و ورزشی دست می یابند ، با صاحب همتانی که کمک به دیگران را وجهه همت می سازند ، با غم دیدگانی که غم گساری می جویند ، و حتی با نوزادانی که متولد می شوند ، برقرار و مستحکم کند . مسجد باید در هر منطقه ومحل ، مامن و در شب و هنگام آسایش مردم ، کاری ناروا ودر مواردی خلاف شرع است . تنها صدایی که باید از مسجد در فضا طنین بیفکند بانگ اذان با صوت خوش و دلنواز است .

عمران مساجد و پرداختن به آرایه های معنوی و ظاهری آن ، وظیفه همگان است و هرکسی به اندازه ی  توان و همت باید در آن سهیم گردد مردم ، شهرداری ها و دستگاه های دولتی هریک در آن باید سهمی ایفا کنند و روحانی دانا و میسئولیت پذیر و پرهیزکار می توانند و می باید محور این منظومه ی تلاش مقدس باشند .

از خداوند متعال توفیق همگان را مسئالت می کنم و برای روحانی مجاهد وخدمت گذار ، جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای قرائتی دوام عمر ونشاط و توفیق روز افزون از خداوند می طلبم . والسلام و علیکم ورحمته الله  سید علی خامنه ای ۱۸ مهرماه ۱۳۸۹

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید